top of page

AKIKRŐL A KÖNYV SZÓL

Elődeink, kortársaink, példaképeink, barátaink. Azok a nagy magyar vitorlázók, akik megteremtették mai vitorlás világunkat. A nyomdokaikban járunk, amit tudunk a hajózásról ők találták ki, vagy mesterfokon űzték, űzik. Olyan legendás hajósok, akiknek a neveit mindenki ismeri a magyar vizeken, vagy legalább is mindenkinek ismerni kéne.

Mihálkovics Tivadar

 

Az ő szorgalmazására rendezték az első balatoni vitorlásversenyt 1882. augusztus 23-án Balatonfüreden. 1927-ben bekövetkezett haláláig mindig volt saját hajója, mellyekkel rengeteget vitorlázott a Balatonon, és azokat mindig versenykész állapotban tartotta.

02

Mihálkovics János

 

Mihálkovics Tivadar fia. 1928-ban Amszterdamban az első olimpiai résztvevő magyar vitorlás csapat kapitánya a Hungária 6R yacht fedélzetén. Rendszeresen versenyzett és különböző feladatokat vállalt a Magyar Vitorlás Yacht Szövetségben és a Királyi Magyar Yacht Clubban

03

Dr. Ugron Gábor

 

Ábránfalvi ifjabb Ugron Gábor dr.   Politikus, miniszter, Erdély királyi biztosa. Az 1934-es első Kékszalag győztese. A Magyar Vitorlás Yacht Szövetség második elnöke volt 1930 és 1940 között. Ebben az időszakban a magyar vitorlássport kiugró fejlődéssel az európai élvonalba emelkedett.

Heinrich Tibor

Korának egyik legtehetségesebb, legismertebb és legeredményesebb vitorlázója volt. Az első magyar vitorlás bajnokság győztese, tizenháromszoros magyar bajnok, a Berlini Olimpia 7. helyezettje. 1944-ben Ausztriába emigrált és ott is elismert vitorlázóként tartották számon.

Dr. Tuss Miklós

A huszadik század első felének egyik legjelentősebb vitorlázója. Több vitorlásklub alapító tagja és felvirágoztatásának aktív részese, a Kékszalag verseny egyik ötletadója és fő szorgalmazója, számos ma is élő klasszikus cirkáló építtetője, a hajók lelkes fejlesztője volt. Nem utolsó sorban kitűnő versenyző, magyar bajnok és olimpikon.

Kovács Béla

A harmincas évek kezdetétől 1959-ben, 55 éves korában Finn osztályban nyert utolsó bajnokságáig a magyar versenyvitorlázás élenjárója, kiemelkedő tehetsége, különleges egyénisége volt. A Kékszalagon 22-es Versenyjolléval elért győzelmei és második helye külön említést érdemelnek.

Dr. Szénásy József

Gyermekideggyógyász professzor, többszörös magyar bajnok. A BYC kapitánya, az MVSz szövetségi kapitánya és örökös tagja. Szakíró, edző egy korszak utolsó nagy képviselője. Úgy élt, olyan példát mutatott, amelyre mindannyian vágyunk. 

Tolnay (Kálmán) László

Ifjabb Tolnay Kálmán - vagy ahogy mindenki hívta László - Balatonfüreden született és élt. Heinrich Tiborhoz és Kovács Bélához fogható tehetség volt, aki két olimpián is versenyzett, és tizenhárom magyar bajnokságot nyert Kalóz, Finn, Star és végül Dragon hajóosztályban 1944 éa 1974 között.

Telegdy István

A balatonföldvári Spartacus legendás Csillaghajósa, akit barátai Ketyinek neveztek. Első bajnoki érmét 1957-ben szerezte, az utolsót majd negyedszázadal később 1980-ban, mind ugyanabban az osztályban. Csilaghajóval még Kékszalagot is nyert.

Gosztonyi András

Minden idők egyik legjobb magyar vitorlázója nyolcévesen kezdett vitorlázni és nyolcvanévesen is még sportos versenyhajókat, szkiffet, Liberát vezet. Nyolcadik helyezett volt a Müncheni Olimpián Sztárban, és nyolc éven át töltötte be az osztrák szövetségi kapitányi tisztet.

Gömöry Pál

Európa-bajnoki ötödik helyezett, tizenegyszeres magyar bajnok, Kékszalag-győztes, olimpikon vitorlázó. A nyolcvanhoz közel is aktív nagyhajós versenyző, a magyar vitorlás sport egyik legszínesebb, legképzettebb, sokoldalú egyénisége.

Tuss Miklós

Ifjabb Tuss Miklós a magyar vitorlázás legendás alakja. Sokszoros magyar bajnok, az olimpiai Finn, Repülő Hollandi és Soling osztályok kiemelkedő tudású versenyzője. Négyszeres Kékszalag-győztes, sokszoros tengeri bajnok. Kiváló vitorlakészítő, a vitorlás sport egyik utolsó nagy polihisztora.

Litkey Bence

Festőművész, vitorlaszabó és vitorlázó, sokszoros magyar bajnok, olimpikon. Öntörvényű ember volt, mert voltak törvényei, amikhez ragaszkodott. Hitt abban, amit csinált, és azt csinálta, amiben hitt. Egész életében maximalista volt, elsősorban saját magával szemben.

Fináczy György

Gyuri az a fajta ember aki a vontán is versenyez... - állítja eegy mancsaftja. Ha igazi hozzáértőket kérdeznénk, nevezzék meg a huszadik század tíz legjobb magyar versenyvitorlázóját, Fináczy György valószínűleg mindannyiuk listáján szerepelne. 

Izsák Szabolcs

A neve sokak számára már csak a róla elnevezett emlékversenyről ismerős. Kétszeres olimpikon, Európa-bajnoki ötödik, sokszoros magyar bajnok, a Harmincas Cirkáló osztály egyik felélesztője, a Sirocco megmentője. Példa az igazi versenyző, mindig aktív ember típusára.

 

Holovits György

Gyúró harmincegy magyar bajnoki cím birtokosa. Ezzel lehet, hogy már nem a hazai csúcstartó, ám ő még akkor szerezte bajnoki címeinek javát, amikor még nem volt szokás, sőt, egy időszakban nem is volt szabad több hajóosztályban rajthoz állni. Neki viszont, ha elindul egy versenyen, szokása győzni.

Dr. Haán András

Tízszeres magyar bajnok Finn osztályban. A második világháború utáni magyar sport történetének egyetlen sportolója, aki két sportágban is (a másik a kosárlabda) olimpikon volt. Abszolút tehetség, aki az élvonalbeli sport mellett az egyik legjobb magyar szívsebész is lett.

Detre Szabolcs

Szabolcs és Zsolt ikrek. Ők szerezték amagyar vitorlázás eddig egyetlen olimpiai érmét, egy bronzot Tallinnban, az 1980-as Olimpián. A hetvenes évek óta tartoznak a legjobb magyar vitorlázók közé. Amikor együtt versenyeznek Szabolcs a kormányos.

Detre Zsolt

Szabolcs ikertestvére. 2013-ig harmincegy magyar bajnoki aranyérem birtokosa, de ez a szám őt ismerve minden bizonnyal emelkedni fog, mert testvérével együtt mindketten a mai napig aktívak és igen eredményesek.

Fundák György

Zalai Gáborral kilencszeres magyar bajnokok 470-es osztályban. A nyolcvanas évek elején a hajóosztályban egyértelműen az európai élvonalba tartozó kormányos volt. Negyedszázada dolgozik az Osztrák Vitorlás Szövetségben szakmai vezetőként, és ezalatt a kis ország vitorlázói olimpiai bajnoki címekig, és érmes helyezésekig jutottak.

Fa Nándor

A legnagyobb magyar óceáni vitorlázó. 1985-87-ben Gál Józseffel együtt az első magyar vitorlázó lett, aki körülvitorlázta a földet. Az első nem francia, aki célba ért a Vendée Globe kikötés nélküli egyszemélyes földkerülő versenyen, amikor 1993-ban 5. helyen teljesítette a távot. Új hatvanlábas hajójával a Spirit of Hungary-vel ismét erre a versenyre készül.

© 2014 by Ruji. Proudly created with Wix.com

bottom of page