top of page


1. RENDEZŐ SZERVEZET
A verseny kiírója: Magyar Vitorlás Szövetség.
A verseny rendezője: Sail-ing Kft.
Horvát Vitorlás Szövetség (HJS)
VAL Yacht Club Sibenik
A versenyrendezőség vezetője: Igali Csilla
Versenyvezető: Ruják István
A versenybíróság elnöke: Denis Marinov
2. SZABÁLYOK
A versenyen az alábbi szabályok érvényesek:
· A Vitorlázás Versenyszabályai 2013 - 2016. (ISAF RRS)
· Offshore Racing Council (ORC) szabályok,
· az ISAF Offshore Special Regulations 4. kategória (partmenti vizek)
· A RRS-ben nem szabályozott kérdésekben (találkozás nem versenyző hajókkal, nappali és éjszakai jelzések, stb.) a COLREG és a tengeri közlekedésre vonatkozó egyéb előírások vannak érvényben.
A fenti szabályokat a Versenyrendezőség által kiadott közlemények, a napi kormányosértekezleten elhangzottak és a versenyrendezőség rádiós közleményei módosíthatják.
3. RÉSZVÉTELI JOGOSULTSÁG
Hajóosztály: Bavaria 42 Match
A versenyen kizárólag a Sail-ing Kft. által biztosított hajókkal lehet részt venni.
A csapatok létszáma - skipperrel együtt – max. 8 fő.
Az egyes csapatokban kizárólag a Magyar Vitorlás Szövetség által kiadott 2013-as versenyengedéllyel rendelkezők szerepelhetnek. Amennyiben egy csapatban külföldi versenyző is van, az illető csapat a versenyben részt vehet, azt megnyerheti, de Magyar Bajnokként nem értékelhető.
Valamennyi hajó vezetőjének rendelkeznie kell tengeri kishajó vezetői jogosítvánnyal és valamennyi hajón lennie kell egy olyan személynek, aki rádiós képesítéssel rendelkezik.
Az előzetes legénységi listákat a hajóátvételt megelőzően legkésőbb október 10-ig le kell adni, de az egyes csapatok összetételüket egészen a helyszíni regisztrációig megváltoztathatják. A hajóvezető felelőssége, hogy az előzetesen leadott névsor megváltozása esetén a chartercég felé a változást jelezze, s a hajó a tényleges legénységi listával fusson ki.
A versenyen csak azon egységek állhatnak rajthoz, melyek a teljes részvételi díjat (nevezési díj hajók és személyek után, idegenforgalmi díj, stb.) a versenyt megelőzően kiegyenlítették továbbá a kauciót letették.
4. HAJÓK
A hajókat és a hátszélvitorlákat sorsolás útján osztják el a csapatok között a szervezők. A hajóbútorzat, a berendezések és a hajó felszerelésének eltávolítása nem engedélyezett a verseny alatt. Minden, az átadás-átvételi listán szereplő eszközt, felszerelést (kivéve üzemanyag és víz) maradéktalanul a hajón kell tartani. Az üzemanyagtartályt minden versenyhajón feltöltve adjuk át. A tartályból csak a verseny időtartama alatt motorozással elfogyasztott üzemanyag-mennyiség hiányozhat, az üzemanyagtankot leengedni, lecsapolni nem szabad. A víztartályok szabadon üríthetők, de a hajón min. 30 liter víznek verseny alatt is maradnia kell.
Tilos továbbá a hajók felszerelésének módosítása az alábbiak kivételével:
· compass vagy GPS tetszőlegesen elhelyezhető a hajón.
· széljelzők akár a vitorlázatra, akár az állókötélzetre tetszőlegesen elhelyezhetőek.
· ragasztószalagok tetszőlegesen használhatók a hajón a vízvonal felett.
· minden állíthatóra tervezett veret vagy felszerelés állítható.
A hajókon csak a szervezők által biztosított vitorlákat lehet használni.
Rendezőség nem tudja garantálni a hajók víz alatti felületének algamentességét. A versenyzők az első futam rajtja előtt egyénileg bízhatnak meg búvárt hajóik egyedi tisztítására, melynek költsége a versenyzőt terheli. A Rendezőség semmilyen felelősséget nem vállal a tisztításból eredő esetleges kauciós és anyagi károkért vagy személyi sérülésekért.
Versenyben a hajók orrveretéről a horgonyt el kell távolítani, a horgony nem lóghat túl a hajó legelső pontján. (célszerű a horgonyt a horgonykamrában tárolni).
Az előző szabályok megsértésének büntetése az, hogy a hajót kizárják minden olyan futamból, amelyben azok valamelyikét megsértette.
A versenyzők jelenteni kötelesek minden sérülést, vagy felszerelés elvesztést, a rendező szerv képviselőjének, még akkor is, ha azok jelentősége csekély, közvetlenül az után, hogy a hajót kikötötték. Ezen utasítás megsértése esetén a legutolsó futamból kizárják a hajót, kivéve, ha a zsűri meggyőződött róla, hogy a versenyző mindent megtett e szabály betartása érdekében. A felszerelés esetleges sérülésének minden következményét az adott csapat vállalja.
5. VERSENYHAJÓK AZONOSÍTÁSA, HÍRDETÉSEK
A hajókat a rendezők a hajótest orr részén lévő rajtszámokkal azonosítják. Ezek eltávolítása, eltakarása tilos.
A hajók kötelesek viselni a rendezők által biztosított reklám-molinókat. Ezen felül a hajókon hirdetést az ISAF Regulations 20.3.1.2 pontja szerint lehet viselni, azzal a módosítással, hogy a vitorlázatra nem szabad hirdetést elhelyezni. A hajókon elhelyezett reklámok, reklám anyagok eltakarása illetve eltávolítása tilos.
A hajók kormányosai a helyszíni regisztráció során a szervező bizottságtól egy-egy „SAIL-ING” lobogót kapnak. A lobogó viselése a versenyben való részvételt jelöli. A „SAIL-ING” lobogókat az bal oldali első száling alá kell felhúzni. (Amennyiben a hajó bal oldali zászlótartó kötele leszakadna, a „SAIL-ING” lobogó kivételesen a jobb oldali száling alá is felhúzható vagy jól látható módon a vantnik egyikére is rögzíthető.)
A hajó valamennyi futam alatt köteles a rajtszám és a „SAIL-ING” lobogó viselésére. A hajó rajtszám és a „SAIL-ING” lobogó nélkül olyan megítélést nyer, mintha az aznapi versenyfutamon nem is indult volna („DNC”).
6. A VERSENYZŐK TÁJÉKOZTATÁSA
A versenyrendezőség a versenyzőket Versenyrendező hajón vagy a közelében elhelyezett Hivatalos Hirdetőtáblára kifüggesztett írásbeli közlemények továbbá a kormányosi értekezletek során nyomtatásban átadott, illetve ott szóban elhangzottak, vagy a vízen rádión közölt utasítások útján tájékoztatja. A reggeli kormányosi értekezletek időpontját előző este 22:00 óráig közlésre kerül.
A vízen a rádión keresztül, a kormányosi értekezleten megadott VHF csatornán hangoznak el a versennyel kapcsolatos hivatalos közlemények.
7. A VERSENYKIÍRÁS ÉS A VERSENYUTASÍTÁS VÁLTOZTATÁSA
A versenyvezetőség fenntartja azt a jogot, hogy a Versenykiírásban és a Versenyutasításban közzétett előírásokat megváltoztassa. A résztvevők felelőssége, hogy a változásokról időben tudomást szerezzenek.
8. LÁTHATÓ JELZÉSEK
A Versenyvezetőség által használt látható jelzéseket a csatolt 1. számú melléklet foglalja össze.
9. VERSENYPROGRAM
9.1. A versenyen hét túrafutam lebonyolítását tervezzük.
1-2. futam: |
kb. 10 tmf-es pálya a Biograd - Murter közötti vízterületen |
3. futam: |
Murter - Vodice (kb. 25 tmf) |
4. futam: |
Vodice - Murter (kb. 25 tmf) |
5. futam: |
Murter – Biograd (kb 25 tmf) |
6 - 7. futam: |
kb. 12 tmf-es pálya a Pasman-csatorna szigetei körül |
A versenyprogram változtatásának jogát fenntartjuk!
10. VERSENYTERÜLET, VERSENYPÁLYÁK, PÁLYAJELEK
A pályát természetbeni pontok (szigetek, világítótornyok) és telepített pályajelek határozzák meg. A telepített pályajelek felfújt, élénk színű bóják. A napi pályát és teljesítés módját az aznap reggeli skipper értekezleten közlik a versenyzőkkel. A versenyrendezőség az útvonal változtatás, valamint a szakaszok módosításának jogát fenntartja. A 2-6. számú mellékletekben található pályarajzok csak tájékoztató jellegűek, a versenyrendezőség előzetes elképzeléseit mutatják. A versenypályák a napi időjárási előrejelzések és időjárási helyzetnek megfelelően e rajzoktól gyökeresen eltérő is lehet, a reggeli kormányosértekezleteken vagy a rádión közölt utasítások révén.
11. RAJT
Minden versenyezni kívánó hajó jelentkezzen az aznapi első futam előtt a rajtterületre érkezéskor a rajthajónál vagy rádión és győződjön meg arról, hogy azt tudomásul vették, továbbá jelezze a Versenyvezetőségnek, ha közben elhagyja a versenypályát, vagy ha két futam között kapcsolódik be a versenybe.
A rajtvonal a rajthajó árboca és egy narancssárga versenybója vagy egy természetes objektum (pl. világító torony) által meghatározott egyenes szakasz. Tekintettel arra, hogy a rajtterületeken a vízmélység miatt a versenyrendező hajók lehorgonyzása nem mindig megoldható, számítani lehet a rajthajó enyhe sodródására. A versenyrendezőség mindent elkövet annak érdekében, hogy a rajtvonal a rajteljárás során lehetőleg egy helyben maradjon, de a rajthajó kismértékű elmozdulása mégsem zárható ki. Az esetlegesen bekövetkező rajtvonal elmozdulások nem képezhetik semmiféle óvás tárgyát.
A versenyrendezőség fenntartja magának a jogot, hogy a rajtvonalat a fentiektől eltérő módon határozza meg, azonban erről legkésőbb a futam előtti kormányos értekezleten tájékoztatást kell adnia.
A versenyvezetőség a rajtjelzéseket VHF rádión is közvetíti.
Azonosítható számú korai rajtoló hajót a rendezőség az „X” lobogó egy hangjelzés melletti felhúzásával jelzi. Az „X” lobogó mindaddig kitűzve marad, amíg az összes korai rajtos hajó eleget nem tett e szabály követelményeinek. Az „X” lobogó kitűzésén túlmenően a versenyrendezőség semmiféle információt nem ad a vétkes hajó(k) kilétére vonatkozóan. Kivételt képez, ha szigorított (fekete zászlós) rajteljárásra kényszerül a rendezőség. Ez esetben az adott rajteljárás után értesítést kap a vétkes, versenyből kizárt egység.
A Versenyrendezőség a futam első rajtjánál nem alkalmaz rajtbüntetést, ezért egyéni visszahívó esetén a vétkes hajó, valamennyi szabályosan rajtoló hajót kikerülve, visszatérhet a rajtvonalon is. Egy hajó akkor rajtol újra szabályosan, ha előzőleg teljes terjedelmével visszatért a rajtvonal rajt előtti oldalára.
A rajteljárás alatt hátszélvitorla nem használható, azok felvonása csak a rajt után 3 perccel engedélyezett. Ennek időpontját – bőszeles rajtoltatás esetén – hangjelzéssel jelzi a versenyrendezőség.
A rajtjelzést követő 10 perc eltelte után rajtoló vitorlás el nem rajtolt hajóként kerül értékelésre.
12. PÁLYAMÓDOSÍTÁS
A versenyvezetőség jogosult a soron következő pályajel vagy a célvonal pozícióját megváltoztatni oly módon, hogy az eredetit az új pozícióba helyezi, illetve új pályajelet határoz meg. A változtatást a Versenyvezetőség VHF rádión, a kormányosértekezleten megadott csatornán köteles jelezni, az előző, nem módosított pályajelnél. A jelzést legalább attól az időponttól kell kezdeni mielőtt a módosult szakaszt a vezető hajó megkezdte, noha ekkor a módosult pályajelnek még nem kell feltétlenül az új helyén lennie.
13. PÁLYARÖVIDÍTÉS
A versenyvezetőség a 32. szabályban meghatározott esetekben jogosult az előre meghatározott pályát rövidíteni valamelyik pályajelnél. Ez esetben a jelnél regisztrált sorrend számit a futam végeredményének.
14. ÉRVÉNYTELENÍTÉS
A versenyvezetőség a 32. szabályban meghatározott esetekben jogosult egy elindított futamot érvényteleníteni.
15. CÉL
A célvonal a kék „Sessa” lobogót viselő Versenyrendező hajó (célhajó) és élénk színű, felfújt rajtbója vagy más, természetben jól meghatározható pont (pl. világítótorony, szigetcsúcs, épület) közti egyenes.
Célba érkezésük után a vitorlások a „Versenyszabályok” 22.1. pontja figyelembevételével haladéktalanul hagyják el a célterületet, ami a célvonal 50 m-es körzete.
A vitorlás célba érésével igazolja, hogy a versenyt a sportszerűség és a szabályok betartásával fejezte be. (Versenyszabályok "ALAPVETŐ ELV")
16. BÜNTETÉSVÁLLALÁS
A „Versenyszabályok” 31.2. (egyfordulós) és a 44.2. (kétfordulós) pontjaiban leírt büntetésvállalások érvényesek.
A fent leírt büntetés(ek) elvégzéséről, illetve a 31.2 vagy a 44.1 szabályok szerinti visszalépésekről a versenyirodán az óvási határidőn belül írásos nyilatkozatot kell tenni.
17. VERSENY FELADÁSA
Ha egy hajó bármely futamban a futam feladásáról dönt, köteles döntését az URH rádió távbeszélő kijelölt munkacsatornáján azonnal a versenyzőtársak és a versenyrendezőség tudomására hozni. A futam feladását bejelentő hajó be nem futott, azaz „DNF” hajónak minősül.
A rendező bizottság a visszalépést regisztrálja, de a részvételi díj összegét sem egészben, sem részarányában nem fizeti vissza.
Azok a hajók, amelyek valamely havária miatt kényszerültek a versenyből való visszalépésre, kötelesek a havária minden részleteiről tájékoztatni a rendező bizottságot és a szükséges intézkedésekről hivatalos írásos tájékoztatást kell adniuk. A hajóban bekövetkezett károk esetén a hajót biztosító chartercég általános szerződési feltételeiben foglaltak az irányadók.
18. IDŐKORLÁTOZÁS
A légvonalban 20 tengeri mérföldnél rövidebb pályák esetén (várhatóan az 1-2. és a 6-7. futamokban) az első helyen befutó hajó befutási időpontja + 45 perces, míg a 3-5. futamban az első helyen befutó hajó befutási időpontja +60 perces időkorlátozás van érvényben. Az időkorlátozás idejének hosszát a versenyrendezőség a rajt elettő rádiókommunikáció során pontosan közli. Az időkorlátozást követően befutott hajók, be nem futott, azaz „DNF” hajóknak minősülnek.
19. BŐSZELES VITORLA HASZNÁLATA
A versenyvezetőség kedvezőtlen időjárási körülmények esetén megtilthatja a bőszeles vitorla (spinakker, bliszter) használatot. A versenyvezetőség a tiltást illetve annak feloldását akár verseny közben, egy előre megadott időponttól vagy egy pályajeltől kezdődő szakaszra akár rádión is elrendelheti.
A rajteljárás alatt hátszélvitorla nem használható, azok felvonása csak a rajt után 3 perccel engedélyezett. Ennek időpontját – bőszeles rajtoltatás esetén – hangjelzéssel jelzi a versenyrendezőség.
20. MOTORHASZNÁLAT
A versenyen a hajók az előkészítő jelzéstől (4 perces) a célba futásig – a közvetlen élet- és jelentős vagyonveszélyt kivéve – semmilyen formában nem használhatják a hajó motorjait (beépített motor, külmotor, orrsugár-kormány). A Versenyvezetőség jogosult akár futam közben a hajón is ellenőrizni a motorhasználatot. Jogosulatlan motorhasználat a futamból való kizárást vonja maga után.
21. RÁDIÓKAPCSOLAT
Minden hajó köteles a kikötőből való kifutás és a célkikötőbe történő behajózás közötti teljes időtartamban, továbbá a parti halasztások ideje alatt rádióügyeletet tartani a Versenyvezetőség által megadott VHF csatornán. A Versenyvezetőség által a rádión közölt közlemények hivatalosnak tekintendőek és nem számítanak külső segítségnek.
Valamennyi résztvevő hajón kötelezően előírt legalább egy mobil telefon, amelyet a verseny alatt végig bekapcsolva kell tartani és amelynek számát a Versenyvezetőséggel közölni kell.
22. BIZTONSÁGI RENDELKEZÉSEK
Ha a versenyen a szélerő tartósan meghaladja a Beaufort skála szerinti 4-es fokozatot (15 csomó), a versenyzők kötelesek mentőmellényüket már a kikötőből való kiinduláskor viselni és magukon tartani mindaddig, ameddig a 4-esnél erősebb szél fúj. A könnyűbúvár ruha nem helyettesíti a mentőmellényt. 20 csomós szélerő felett, ha a legénység a cockpiten kívül tartózkodik, ajánlott a fedélzethez rögzített mentőhevedert viselni.
23. ÓVÁSOK ÉS ORVOSLATI KÉRELMEK
Az óvásokat óvási űrlapokon, írásban kell benyújtani az óvási határidőn belül a Versenyvezetőségi hajón. Óvási díj nincs.
Az óvási határidő a napi utolsó futam befejezése után, a Versenyvezetőségi hajó partra érkezését követő 1 óra. Az óvási határidő vonatkozik a Versenyvezetőség és a Zsűri által kezdeményezett óvásokra is. (Ez módosítja a 61.3. és a 62.2. szabályokat)
Az óvási határidő lejártát követő 20 percen belül ki kell függeszteni az óvásokkal kapcsolatos értesítéseket, megjelölve benne az óvás feleit illetve a tanúként megnevezetteket. E közlemény az érintettek számára hivatalos értesítés. Az óvásokat a kifüggesztett időpontokban a tárgyalják.
Az utolsó versenynapon egy óvásban érintett fél csak a döntés kihirdetését követő 30 percen belül kérheti az óvástárgyalás újbóli megnyitását. Amennyiben az utolsó versenynapon az előző napon tartott óvástárgyalás újbóli megnyitását kérik, azt csak az óvási határidőn belül adható be és fogadható el.
24. LEGÉNYSÉG VAGY FELSZERELÉS CSERÉJE
A legénység cseréje csak a versenyszervezők tudtával a zsűri előzetes, írásos engedélyével lehetséges. A hajót a versenyen a skipper döntése alapján a benevezett legénység bármely tagja kormányozhatja.
25. HAJÓK KIKÖTÉSE
A hajóknak kötelesek a versenynapok után a célkikötőben, a szervezők által biztosított kikötőhelyekre kikötni.
26. KIEMELÉSI KORLÁTOZÁSOK
A versenyhajók nem emelhetők ki a versenysorozat alatt, kivéve a versenyvezetőség előzetes írásbeli engedélye és annak feltételei szerint.
27. VÍZ ALATTI LÉGZŐKÉSZÜLÉK, MŰANYAG MEDENCÉK
Víz alatti légzőkészülék, műanyag medencék vagy ezekkel egyenértékű berendezés nem használható a versenyhajók körül az első futam figyelmeztető jelzése, és a versenysorozat vége között. Szabadlevegős búvárfelszerelés (ABC) szabadon használható.
28. ÉRTÉKELÉS
28.1. A versenysorozatot a Versenyszabályok „A” függelék A4 szabálya szerinti „Legkisebb pont rendszer (Low point system)” alapján értékelik.
(a) Négy vagy annál kevesebb érvényes futam esetében az összes futam eredménye számít.
(b) 5-7 érvényes futam esetében a legrosszabb futam eredménye a végeredménybe nem számít bele.
A verseny magyar bajnokságként csak akkor értékelhető, ha a résztvevő egységek száma eléri a nyolcat.
29. DÍJAZÁS
Osztályonként az összetett első három (I-III.) helyezett hajó kormányosa és legénysége Kupa és Éremdíjazásban részesül.
Az 1-6. futam futamgyőztes egységei az esti kikötőben pezsgőt kapnak.
A verseny valamennyi résztvevője hímzett pólót kap emlékül.
30. A FELELŐSSÉG KIZÁRÁSA
A verseny minden résztvevője a saját kockázatára és felelősségére vesz részt a versenyen. A verseny rendezősége semmilyen felelősséget nem vállal sem a verseny előtt, alatt és után, sem a hajók, sem pedig a versenyzők anyagi vagy egészségi károsodása esetén.
A verseny ideje alatt is a charter céggel kötött szerződésben foglalt felelősség az érvényes. A vitorlás hajó skippere teljes körű felelősséggel tartozik az átvett hajóért és a versenyhajón vitorlázó teljes személyzetért. A skippernek és legénységnek meg kell tennie mindent annak érdekében, hogy a balesetet vagy havariát megelőzzön, illetve elhárítson. Bft 4-es, vagy annál nagyobb erősségű szél esetén mentőmellény viselése kötelező. A skipper egyedüli felelőssége a döntés: kihajózni, vagy nem, mérlegelve a személyzet tudását és felkészültségét, a meteorológiai helyzetet, a navigációs biztonságot, stb.
Rendezőség: Molnár Csaba +385-98-132-7899
Versenyorvos: Dr. Szőcs Tamás +36-30-911-7819
Jó szelet és mindig legalább egy tenyérnyi vizet a tőkesúly alatt !
Rendezőség
IX. Tengeri Nagyhajós Magyar Bajnokság versenyutasítása
SAIL-ING Kft.
Az MVSZ megbízásával
a verseny szervezője
2040 Budaörs,
Mátra utca 18/a
Alapítva 1997-ben
bottom of page